• Zarys historyczny wsi Więckowy

        Więckowy to wieś ulicowo – placowa o średniowiecznej lokacji. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1241 roku.        Leży w północno – zachodniej części Pojezierza Kociewskiego, Kociewskiego województwie pomorskim na terenie gminy Skarszewy.

        Miejscowy artysta 

        Stanisław Rekowski-

                        W naszej wsi żył w latach 1895-1984 rzeźbiarz ludowy Stanisław Rekowski. Całe życie poświęcił pracy w gospodarstwie rolnym. Jego twórczość rzeźbiarstwa rozpoczęła się w dość późnym wieku. Głównie jesienią i zimą zajmował się snycerką i ozdabianiem sprzętów domowych. Później zaczął się specjalizować w rzeźbieniu ptaków, nie unikał także rzeźby figurowej, ale szczególne miejsce zajmowały zwane  dziecięce zabawki, najczęściej puchowe, przeznaczone na podarunki dla dzieci.

                    W 1967r. twórczością Stanisława Rekowskiego  zainteresowali się profesjonalni znawcy sztuki ludowej. Wówczas te pierwsze prace ludowego artysty znalazły się w zbiorach ówczesnego Działu Etnograficznego Muzeum w Gdańsku i następnie zainteresował się rzeźbiarzem Wojewódzki Dom Kultury.

                    Jego zabawki, wyposażone w drobne detale, podkreślały ich ruch. Można powiedzieć, że był twórcą, który widział świat poprzez pryzmat duszy dziecka.

                    Artysta lubił dzieci i one do niego lgnęły. Odwiedzały go w określanych dnia tygodnia, aby pod jego okiem wykonywać z drzewa ptaszki i zwierzęta.

                    Rzeźby Stanisława Rekowskiego nabyło do swoich zbiorów wiele muzeów krajowych, a największą kolekcję zgromadził Oliwski Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Rzeźba historyczna- postać Kościuszki została ofiarowana za pośrednictwem Cepelii na fundusz budowy Zamku Królewskiego.

                    Za wybitne osiągnięcie Stanisław Rekowski ukoronowany został w 1990r. nagrodę im. Teodory i Izydora Gulgowskich. W 1981 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w 1983 roku nagrodę Barw im. Oskara Kolberga.

        Są tacy, którzy mówią, że śmierć Stanisława Rekowskiego zabrała ostatniego prawdziwego rzeźbiarza ludowego na kociewiu.

                         

        Zarys historyczny Szkoły 

        Pierwszy budynek szkolny powstał w 1860 roku i funkcjonował do 1887 roku, a od 1976 roku został przeniesiony jako zabytek do Skansenu Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

        Obecna Publiczna Szkoła Podstawowa zbudowana została w 1887 roku.

        W 1969 roku rozpoczął się kapitalny remont szkoły. Dobudowano drugie piętro, założono centralne ogrzewanie, powstały nowe gabinety i izby lekcyjne, doprowadzono kanalizację.

        http://www.pspwieckowy.neostrada.pl/obraz/histor1.jpg

         

        10 maja 1971 roku nastąpił odbiór wyremontowanej szkoły.

                    Do 1945 roku nieznani są kierownicy szkoły. W okresie powojennym kolejnymi kierownikami i dyrektorami szkoły byli:

        1. 1945 – Feliks Gołuński
        2. 1964 – Karol Brzeziński
        3. 1967 – Bogdan Lewandowski
        4. 1973 – Jan Wiecki
        5. 1975 – Kazimiera Wiecka
        6. 1981 – Jan Wiecki
        7. 2002 – Wioleta Karnat  

        Obecnie szkoła skupia uczniów z trzech wsi: 

        Więckowy, 

        Malary,

        Junkrowy.